Backlink: Diğer web sitelerinden kendi sitenize link verilmesi sıralamalarda üst sıralara oynamanızı sağlar. Google ilk yıllarında aynı içeriğe sahip siteleri neye göre sıralayacağını düşünüyordu. Sonra diğer sitelerden aldığı linklere göre bir parametre ekledi sıralama algoritmasına. Pagerank denen terim de buradan çıktı. Aldığınız backlinklerin sayısı ve kalitesine göre sitenizin pagerank değeri de artar. Kaliteli siteden link almak demek, yine özgün ve hiti çok olan siteler anlamına gelir. Ayrıca link aldığınız site içeriği ile sizin sitenizin içeriğinizin aynı temalı olması bu bağı güçlendirir. Yani siteniz teknoloji ile ilgiliyse ve link aldığınız site de internet teknolojileri ile ilgiliyse bu iyi olacaktır. Ama sağlık sektöründen bir link almak pek işe yaramayacak.

Link Metinleri: Sayfanıza yönlenen kişilerin aradığı konuyla ilgili içeriğe ulaşabilmesi de çok önemlidir. Yani yazdığınız yazının başlığı ya da başka siteden alınan link yazısı içerikle alakalı olmalıdır. Aksi takdirse ziyaretçi çok fazla sitenizde kalmayacaktır.

Reklam Yapın: Sitenize hit çekmek için aynı kategoriden siteler ile anlaşarak reklam verin ve ziyaretçi sayınızı artırın. Birazcık masrafa neden olabilir ama backlink sayınızın artması için bir yöntem

Forumlar: Çok kullanıcılı ve takip edilen forum sitelerine yazılar yazarak da sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücü: Facebook, Twitter, Youtube başta olmak üzere sosyal paylaşım ortamlarında sitenize linkler gönderilmesi ya da bu ortamlarda sitenize ait linklerin paylaşılması sitelerinizin değerini artıracak önemli özelliklerden. Bu şekilde hem hitinizi organik şekilde artırabilir hem de arama sorgulamalarında üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırmış olursunuz.

Cezalı Sitelere Link Vermeyin: Google un arası bozuk, zararlı yazılım içeren ya da sahte içeriğe sahip sitelere link vermeyin. Sitenizden kaliteli sitelere link vermek site değerinizi yükseltir.

İlgi Çekici Linkler Kullanın: Sitenizde insanların ilgisini çekecek içeriklere linkler verin. “Bedava ftp programı” vs. gibi.

Hile Yapmayın: Arkaplan rengi ile aynı renkte linkler hazırlamayın, paravan siteler kurup birbirine link vermeyin, sayfanızı başka sitelere yönlendirmeyin. Google abiniz buna çok kızabilir ve sıralamanızı düşürebilir.

Kategoriler: SEO

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir